Reumás izomfájdalom – Reumatoid arthritisA konkrét betegség a hazai népességben viszonylag gyakori, százezer embert érint. A középkorúak szinte valamennyien szenvednek kisebb- nagyobb ízületi, gerinc-, egyszóval reumatikus panaszokban. A mozgásszegény életmód, az ülő foglalkozások, vagy a munka közbeni kényszertartások ízületi elváltozásokhoz, kopásokhoz vezetnek. Ezek a természetes öregedési folyamat részei.

Jellemző az éjszakai és kora reggeli ízületi fájdalom az ujjakban, az esetek többségében a reggeli merevség tovább tart egy óránál. Következményeként ízületi torzulások alakulnak ki, néha megtámadnak más a szerveket is (szem, nyálmirigy, bőr, szív, tüdő).

A betegség elkerülése valamint a károsodás megállítása, lassítása érdekében döntő szerepet játszik az kezelés megkezdésének időpontja. Ez a kezelés áll ún. alapvető gyógyszerek kombinációjából más gyulladásgátló gyógyszerekkel, fizikoterápiából, lézer kezelésből gyógytornából és sebészeti terápiából.

A reumatoid arthritis feltűnhet bármely korosztályban, már gyerekkorban is.  Leggyakrabban a betegség 35 és 55 vagy 60 éves kor felett jelenik meg, Ennek megfelelően a betegség különböző súlyossági formában jelenhet meg és társulhat más autóimmun betegségekkel, mint például a tüdő vagy a máj.

Okok

A rheumatoid arthritis – reumás izomfájdalom megjelenése genetikailag meghatározott, de beindulásában vírus- és bizonyos bakteriális fertőzést (ilyen a Salmonella) is valószínűsítenek. Jellegzetesen női betegségről van szó.

Reumás izomfájdalomnál az ízületek degenerációját, a folyamatosan fennálló autóimmun gyulladásos folyamatokban felszabaduló sejtkárosító anyagok, porc- és csontbomlást okozó enzimek, falósejtek, T-hl sejtek irányította gyulladásos válasz, porc- és csontkopás, valamint -újraképződés okozza. A folyamat roncsolja az ízfelszíneket, károsítja a mozgásfunkciót, és fájdalmat okoz.

Tünetek
Tipikus tünetek:

  • éjszakai és reggeli ízületi fájdalom
  • reggeli merevség 3 vagy több ízületben, több mint egy órán keresztül
  • duzzanat, jellemzően az ujj kisízületeiben  vagy az ujjak középízületeiben
  • egyszerű betegségérzet, fáradtsággal és kimerültséggel kísérve

Bár a betegség korai szakaszában csak az ujjak ízületeit érinti a gyulladás, majdnem miden esetben kiterjed a karokra is és rohamos romlásnak indul. Kivétel a gerinc, ami annak ellenére, hogy össze van kapcsolva a fejjel és a nyakkal, szinte soha nem érinti. A betegség egy későbbi szakaszában a következő változások jellemzőek:

  • az ujjak görcsbe rándulva kifelé mutatnak
  • hattyúnyak deformitás
  • gomblyuk deformitás
  • reumás csomók növekedése- gumiszerű góc keletkezik az ízületekben

Nem csak az ízületek lehetnek érintettek, hanem más szervek is. Ezek a megnyilvánulások befolyásolják a tüdő, a szív, a szem, a bőr és különböző mirigyek környékét. Közös bennünk, hogy egy gyulladásos reakció, később patológiás szöveti rekonstrukciót válthat ki.

Kezelés
A rheumatoid arthritises beteg kezelése nagy tapasztalatokat igényel és együttműködést a belgyógyászattal, reumatológiával,, ortopédiával, valamint a terapeutákkal és a tornászokkal Következő formái vannak a terápiának:

medikális terápia

  • kortizon injekciók az ízületekbe
  • gyógytorna és fizikoterápia, lezer terápia
  • rehabilitáció
  • műtéti beavatkozás

Prognózis

A reumás izomfájdalom általában egy progresszív folyamat. Az ízületi károsodás szinte minden esetben látható a röntgenfelvételen évek múltán. Bár a gyógyszer a betegek többségénél megakadályozza a rosszabbodást, gyakran hosszú ideig tart, és a fennálló gyulladás és fájdalom jelentős fogyatékosságot okozhat. A gyógyszeres és fizikoterápiás kezelések célja, hogy minél tovább meg tudja őrizni a beteg az állapotát, ne legyen szükség műtéti beavatkozásra.